Mintage30

قلدری؛ تابویی که از کودکان و نوجوانان قربانی می گیرد!

جمعه 21 آبان 1395 04:34 ب.ظ

نویسنده : جهانشا مهدوی پور

قلدری و طرد bullying and ostracism

 

واژه قلدری برای موقعیت هایی به کار می رود که یک یا چند دانش آموز کاری انجام می دهند یا چیزی می گویند که باعث آسیب یا پریشانی دیگران می شود. این موقعیت های آسیب زا با تکرار همراه است. قلدری؛ نا برابری در توان بین فرد قلدر (زورگو یا مهاجم) و قربانی (یا هدف) است. در بعضی موارد فرد یا دانش آموز در یک جا قلدری می کند و در جایی دیگر قربانی است. وقوع قلدری در مدرسه یا دانشگاه با عملکرد تحصیلی رابطه دارد و آن را تهدید می کند و حتی  خطری برای سلامت عمومی فرد می باشد و احتمال ابتلا به سرماخوردگی و گلو درد را هم بالا می برد.

قلدری عوارض کوتاه مدت و بلند مدت رفتاری – عاطفی مانند؛ رفتارهای جامعه ستیز, اضطراب و عزت نفس پایین را به همراه دارد.

مورد پژوهی ها و گزارش ها بیانگر آن اند که مردم از نقش قلدری درخودکشی و دیگرکشی با خبراند, مانند؛ کشتار جمعی در دبیرستان کلمباین.

قلدری شکل های گونه گونی دارد:

1.    پرخاشگری مستقیم بدنی (فیزیکی)؛ لگد پرانی, هل دادن, ضربه زدن.

2.    پرخاشگری مستقیم کلامی (شفاهی)؛ تحقیر, توهین, صدا زدن ( با پرخاش).

3.    پرخاشگری رابطه ای؛ کنارکشیدن از دوستی یا ترغیب دیگران برای دوست نداشتن قربانی و شایعه پراکنی.

4.    قلدری بر پایه فن آوری های نو(قلدری سایبری یا online)؛ تلفن همراه و رایانه.

این مورد به ویژه مشکل آفرین است؛ زیرا سریع گسترش می یابد و با تصویر و پیام همراه است و نیز تنوع و تخریب گسترده ایجاد می کند.

5.    طرد(ostracism)؛ نادیده گرفته شدن با جدا انداختن فرد از گروه که با اثرات شدید شناختی, رفتاری, عاطفی و فیزیولوژیک همراه است را می توان قلدری ناآشکار دانست. طرد هم در نظریه و هم در عمل "چهارگانه ی سلامت روان" را به مخاطره می اندازد.

مقیاس غربالگری قلدری و طرد (BOSS)  ابزاری برای سنجش طرد و قلدری در بچه های 10 تا 14 است و به خوبی اثرات قلدری و طرد را بر چهارگانه یادشده و نیز عملکرد تحصیلی و تاثیرات بدنی, غاطفی و رفتاری اندازه گیری می کند.

آخرین نمونه و مشهور قلدری در رفتار نامزدهای انتخاباتی 2016 ایالات متحده  دیده شد و حتی پروفسور جفری اسپریگ معتقد است که ریاست جمهوری دونالد ترامپ قلدری را در مدارس آمریکا دامن می زند.

 سازمان ملل در سال 2015 برای هم نوایی کنشگران این عرصه به منظور رسیدن به یک راهبرد موثر گفتگو ها یی را آغاز نموده است. نماینده این سازمان می گوید: قلدری هنوز در جوامع مدرن یک تابو است.

روز جهانی مبارزه با قلدری در بسیاری کشورها برگزار می شود(دهم اسفند معادل با 28 فوریه).

پی نوشت:

مین تاژ30 با عنوان "قلدری چیست؟" مفهوم قلدری را به دو زبان آموزش می دهد.

[http://www.aparat.com/v/BSEbl]
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 22 آبان 1395 12:14 ق.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات